74309151_10218669617643063_8091338328302944256_n

Які санкції застосовуються до батьків, котрі ухиляються від сплати аліментів?

На сьогоднішній день несумлінні батьки повинні розуміти, що ухилятися від виконання свого обов’язку – утримання власних дітей до досягнення ними повноліття, а за потреби – і до 23 років на період їхнього навчання, у них не вийде.

З метою захисту прав дітей Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17.05.2017, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 та ін., державним та приватним виконавцям було надано певні повноваження стосовно вжиття особливих заходів примусового характеру, які застосовуються до боржників виключно при здійсненні виконавчих проваджень про стягнення аліментів.photo_2021-07-07_17-55-03

На підставі Закону України «Про виконавче провадження», Інструкції з організації примусового виконання рішень,  Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України до боржника, який не сплачує аліменти, застосовуються певні обмежувальні заходи, а також накладення стягнення у виді суспільно корисних робіт.

До злісних неплатників, у яких наявна заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державним виконавцем в обов’язковому порядку виносяться постанови про:

  • встановлення тимчасових обмежень у праві виїду за межі України;
  • встановлення обмежень боржника у праві керування транспортними засобами;
  • встановлення обмежень у праві полювання;
  • встановлення обмеження у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та іншою зброєю.

Також боржник не може впливати на рішення про тимчасовий виїзд дитини за межі України. Тобто, той із батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду такої дитини за межі України.

До неплатників аліментів застосовуються ряд обмежувальних заходів, фінансових санкцій, притягнення до юридичної відповідальності шляхом призначення суспільно корисних робіт, адміністративного арешту та позбавлення волі. Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена санкція за ухилення від сплати аліментів у вигляді адміністративного арешту строком на 15 діб або застосування суспільно корисних робіт строком від 120 до 240 годин, якщо у боржника наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців. Також не менш ефективним засобом впливу на злісних неплатників аліментів є застосування фінансових санкцій.%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d0%bd%d0%b0%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%8f-1

Однак, на жаль існують такі випадки, коли батьки вимушені ухилятися від сплати аліментів, через те, що не мають можливості утримувати дитину або, якщо місце проживання (перебування) їх невідоме. В такому разі держава дбає про своїх маленьких громадян шляхом призначення тимчасової державної допомоги.

Для призначення тимчасової допомоги один з батьків, який утримує дитину (одержувач), звертається до органу соцзахисту за своїм місцем проживання (перебування). Розмір такої тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Таким чином, роблячи висновок, можна сказати, що законодавець крок за кроком робить більш ефективним законодавство, що направлено передусім на захист інтересів дітей і осіб, із якими дитина проживає.

Застосування таких обмежувальних заходів дозволяє зменшити заборгованість по аліментах та забезпечити належне утримання дітей, оскільки аліменти є одним з гарантованих законом джерел їх існування.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Instagram  https://instagram.com/vyshnevyi.partners

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI