photo_2021-07-19_19-07-43-1

Чи є розірвання шлюбу підставою для припинення права спільної сумісної власності на майно?

Реєстрація шлюбу є сильним юридичним зв’язком між чоловіком та жінкою, який зберігається навіть після припинення фактичних шлюбних відносин та розлучення.

            У сімейному праві діє презумпція згідно з якою, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

            Більшість людей звикли вважати, що розірвання шлюбу є підставою для припинення права спільної сумісної власності на майно, і якщо майно придбано під час шлюбу, та зареєстровано лише на ім`я одного із подружжя, то це спростовує презумпцію спільної сумісної власності подружжя, та надає право одному з подружжя, на ім’я якого зареєстровано майно, вважати себе одноосібним власником майна. Але чи правильно так вважати з юридичної точки зору?%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%82%d0%b8-740x419

            З цього приводу, варто звернутись до норм Сімейного кодексу України, а також до судової практики, які говорять про те, що розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу.

            Розірвання шлюбу не тягне за собою зміни правового статусу майна подружжя, яке залишається спільною сумісною власністю.  Таке майно залишається спільною сумісною власністю подружжя. І лише після вирішення питання про поділ майна, яке є спільною сумісною власністю, виділення конкретних часток кожному зі співвласників, таке майно набуває статусу спільної часткової власності чи особистої приватної власності. Аналогічної думки дотримується Касаційний цивільний Суд у складі Верховного Суду від 26 травня 2021 року у справі № 638/11812/15-ц, провадження № 61-4458св20.

            В свою чергу, у постанові від 26 травня 2021 року у справі № 219/10470/17, провадження № 61-10362св20 Касаційний цивільний Суд у складі Верховного Суду висловив правову позицію, за якою набуття майна за час шлюбу створює презумпцію права спільної сумісної власності майна подружжя, яка не потребує доказування та не потребує встановлення інших обставин, крім набуття майна за час шлюбу, та існує поки не спростована. У разі коли презумпцію права спільної сумісної власності майна подружжя не спростовано за відсутності належних доказів того, що майно придбане за особисті кошти одного з подружжя, таке майно вважається спільною сумісною власністю та підлягає поділу, при цьому частки чоловіка та дружини у майні є рівними.

            ekologichnyy_razvod_bez_isterik_i_poter_1Якщо майно придбано під час шлюбу, то реєстрація прав на нього (транспортний засіб, житловий будинок чи іншу нерухомість) лише на ім`я одного із подружжя не спростовує презумпцію належності його до спільної сумісної власності подружжя.

Водночас, варто пам’ятати, що дружина і чоловік мають право на поділ майна (як в добровільному порядку, так і в судовому), що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

У разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором (стаття 69 Сімейного кодексу України).

Отже, з наведеного вище випливає, що розірвання шлюбу жодним чином не припиняє права спільної сумісної власності на майно набуте за час шлюбу. Після розлучення майно продовжує залишатися спільним з відповідним правовим режимом, оскільки воно було набуто за час шлюбу.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI