photo_2021-07-16_18-16-52-1

Чи є обов’язковим надання судом строку на примирення подружжя?

В умовах сьогодення, як би прикро це не звучало, ми спостерігаємо прогресуючу тенденцію розірвання шлюбу подружжям.  Коли чоловік та жінка мають різні погляди на життя, шлюб та сім’ю, ведення домашнього господарства, то очевидними є спори, конфлікти як головні фактори для знищення сімейної ідилії. Наслідок – розкол шлюбних стосунків, що приводить подружжя або в РАЦС для розірвання шлюбу, або ж до суду.

Як визначено нормами сімейного законодавства України, подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.

Однак, якщо в подружжя вже є діти, то розірвання шлюбу можливо здійснити виключно через суд.be8444f44da9826f2c78ec9124afa472

Так, звичайно при вирішенні питання про розірвання шлюбу суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини з інвалідністю та інші обставини життя подружжя. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Однак одним з основних етапів судового розгляду справи про розірвання шлюбу є визначення судом можливості примирення подружжя.

Стаття 111 Сімейного кодексу України визначає, що суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.

Чи є обов’язковим у будь-якому випадку встановлення судом строку для примирення подружжя?

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув справу №200/952/18 та встановив, що надання строку для примирення подружжя є лише правом суду, а не його обов’язком.

У висновку наголошується на тому, суди при розгляді справ про розірвання шлюбу повинні уникати формалізму та розглядати кожен випадок як індивідуальний, повно та всебічно з’ясовувати фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, враховувати наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини подружжя, забезпечувати участь у судовому засіданні, як правило, обох сторін, вживати заходів до примирення подружжя.  

Зокрема ВС уточнює, що Закон не визначає, які саме заходи можуть застосовуватися судом для примирення подружжя, і це не випадково, оскільки такі питання можуть вирішуватися виключно в процесі розгляду конкретної справи.family-3090056_1280-600x400

Водночас Сімейним законодавством України визначено, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

Частинами 3 та 4 ст. 56 СК України передбачено, що кожен з подружжя має право припинити шлюбні відносини.

Верховний Суд у висновку вказує, що надання строку на примирення є виключно правом суду, а не його обов’язком.

З цього випливає, що не в кожній справі про розірвання шлюбу судом буде надано строк для примирення. Адже якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя та збереження шлюбу суперечить інтересам одного із подружжя, інтересам їхніх дітей, сім’я розпалась та зберегти її неможливо, сторони тривалий час не підтримують фактичних шлюбних стосунків, у них різний бюджет, ведуть окремо господарство, один із подружжя або обидва можуть знаходитись у фактичних відносинах з іншими особами та створити нову сім’ю, у них можуть народитися діти, то в суду не залишається ніяких сумнівів щодо винесення рішення про розірвання такого шлюбу.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI